Tato dnes již téměř zapomenutá hra se u nás objevila v devadesátých letech 20. století, kdy herní svět zažíval boom sběratelských karetních her. Vedle nejhouževnatějšího veterána Magic the Gathering jste si mohli zahrát i hry s tématikou filmových Akt X, Hvězdných válek, Star Treku, Vetřelce a Predátora, stejně jako hry bez takového pozadí v nejrůznějších žánrech – kyberpunkový Net Runner, upíří Vampire: the Eternal Struggle, parodizující Guardinas či právě Doomtrooper. Zároveň se však v té době vydavatel Magicu Wizards of the Coast pustil do soudních sporů ohledně patentního práva na princip sběratelských karetních her, který existenci řady výše uvedených počinů ukončil.
Doomtrooper mě zaujal z několika důvodů. Jednak prostředí světa Mutant Chronicles, spojující technický svět daleké budoucnosti s magickými faktory, lidstvo bojující o přežití s tajemnou hrozbou pocházející z hlubin vesmíru. Dále poutavé atmosférické ilustrace (hlavně Paula Bonnera) a v neposlední řadě i česká verze, se kterou přišel vydavatel Blackfire Games. A tak jsem si v roce 1996 koupil své první karty (a v prosinci téhož roku se vydal na první mistrovství republiky v této hře – výsledek nevalný, ale zkušenost k nezaplacení).
Podařilo se mi – stejně jako v případě Dračího doupěte – dát dohromady skupinku hráčů a dokonce jsme si vyzkoušeli i jeden turnaj. Postupně však vycházela najevo i negativa této hry, jako například:
•    Omezená hratelnost mnoha karet. Úspěšné hráčské balíčky obsahovaly zpravidla pouze vzácné a několik málo neobvyklých karet, téměř všechny běžné jste mohli zahodit.
•    Omezenost úspěšných strategií. Postupem času se ukázalo, že hra založená původně na soubojích bojovníků se nejlépe vyhrává tak, že se soupeř všech bojovníků „zákeřně“ zbaví.
•    Problematická pravidla. Část problémů byla způsobena nedostatky v originálních pravidlech, mnohé pak českým překladem.
Doomtrooper se udržel na trhu déle než mnohé další hry, kromě základní sady vyšlo ještě pět rozšiřujících sad. Před druhým vydáním základní sady však byl Doomtrooper zastaven, a i když se na internetu objevilo několik dalších fanouškovských sad i oficiální textové podklady ke zmiňovanému opravenému druhému vydání, dále se nepokročilo. Některé z nich jsme i vyzkoušeli v praxi, vznikla tak řada nových strategií, ale nebylo to jaksi ono.
Díky omezenému množství karet se mi podařilo všechny česky vydané nasbírat, i když poslední kartu (Amnézii ze sady Mortificator) jsem sehnal až náhodou na vysoké škole. A i když jsem už všechny ostatní karty mimo sbírku prodal, moc rád na něj vzpomínám.


Odkazy
Stručná historie a hlavní frakce světa Mutant Chronicles
Pravidla hry – základem jsou pravidla druhého vydání základní sady doplněná o dodatky z rozšiřujících sad a oficiálních odpovědí na dotazy