Hry na hrdiny


Hry na hrdiny (anglicky Role Playing Games) prakticky po má celá středo- a vysokoškolská studia k zájmu, kterému jsem se v různých rovinách věnoval. Dodnes je považuji za velmi důležitý moment, který mě v mnoha ohledech pozitivně ovlivnil – pomohl mi rozvinout popisné, komunikativní a empatické schopnosti a dovednosti, poskytl mi prostor pro vlastní tvůrčí počiny, seznámil mě s jedinečnými lidmi a především přinesl spoustu jedinečných a nádherných zážitků.
I přes velkou rozmanitost stylů a prostředí, kterou tento herní žánr nabízí, jsem se aktivně zabýval pouze dvěma hrami – Dračím doupětem a Shadowrunem.
V současné době patří tento druh volnočasové aktivity stále mezi spíše okrajové záležitosti – spousta lidí jim nerozumí, a bohužel mnozí z nich hry na hrdiny z tohoto důvodů kritizují a jejich hráče častují nelichotivými výrazy. Pokud odhlédneme od apriorních kritiků, kteří nevidí hlouběji, může averzi vůči této činnosti vyvolat velmi snadno první setkání. Vyžaduje totiž minimálně uvést do souladu osobnost nováčka, prostředí hry a formu seznámení, nemluvě o dalších aspektech. Ne vždy se to podaří, ale když to vyjde, výsledek rozhodně stojí za zapamatování.