Se Shadowunem jsem se setkal poprvé na gymnáziu v letech 1993-1997, když vyšlo v češtině 2. vydání této hry na hrdiny, ve které se jedinečným způsobem spojuje kyberpunkový svět budoucnosti s prvky fantasy. Měl jsem možnost zahrát si v několika skupinách (jednu jsme dokonce vytvořili v rámci naší třídy), ale s nástupem na vysokou školu tato aktivita ustala.

Mé druhé "shadowrunové období" začalo v roce 2002 během studijního pobytu v Braunschweigu. Zde jsem se seznámil se 3. vydáním a rozhodl se koupit si alespoň na zkoušku jeho základní pravidla, o nichž jsem již dříve něco málo slyšel. A Shadowrun mě oslovil podruhé - teď už nikoli jako hra, ale svět plný fascinujících příběhů. Zároveň jsem se začal i intenzivně zabývat němčinou, kterou jsem do té doby chápal pouze jako prostředek pro lepší poznávání historie.

Abych si vyzkoušel své překladatelské dovednosti, přeložil jsem v průběhu následujícího roku do češtiny základní pravidla a v roce 2004 následoval modul Kompendium (Shadowrun Companion), nepočítaje některé kratší texty. Pokusil jsem se tento překlad nabídnout některým českým vydavatelům fantastické literatury, ale nesetkal jsem se s kladnou odezvou. Navíc jsem se tehdy rozhodl věnovat jiným věcem než pouze této hře, takže Shadowrun opět putoval za sklo knihovny.

Když ve světe vyšlo 4. vydání Shadowrunu, domluvil jsem se se zástupci německého vydavatele FanPro, že za moduly a romány, které vydávají, jim poskytnu ke zveřejnění své překlady. Poté co však FanPro vydávání Shadowrunu ukončil, zmizely z internetu i jejich stránky s mými překlady. Jelikož jsem ale zaznamenal kladné ohlasy na svou činnost a možná se i dnes najdou někteří, jimž by mé překlady přišly vhod, zveřejňuji je zde na svých stránkách.

Všechny jsou ke stažení ve formátu pdf a tvoří je pouze text daných materiálů bez výraznější grafiky. Protože ale byly zamýšleny hlavně jako pomůcka pro ty, kdo vlastní ciziojazyčné originály, měly by tak splnit svůj účel.


WizKids, Inc. has sole ownership of the names, logo, artwork, marks, photographs, sounds, audio, video and/or any proprietary material used in connection with the game Shadowrun. WizKids, Inc. has granted permission to https://vprazak.webnode.cz to use such names, logos, artwork, marks and/or any proprietary materials for promotional and informational purposes on its website but does not endorse, and is not affiliated with https://vprazak.webnode.cz in any official capacity whatsoever.